rozmnażanie chrzanu


17-miesięczny eksperyment, z kilkoma niedużymi korzonkami chrzanu, sprowadzonymi do kiszenia ogórków, które wysadziłam w listopadzie ubiegłego roku powiódł się zaskakująco. 5-7 cm kawałki chrzanu dostały bardzo dobrą ziemie torfową, naturalnie nawożoną.


Latem chrzan miał już zaskakująco wielkie, zdrowe liście, które można było używać w kuchni, zaś tej wiosny okazało się, że rozrósł się na szerokość i porozmnażał w długie kłącza, które zdominowały prawie cały okragły klombik.Główne korzenie bardzo zgrubiały i wszędzie puściły długie, białe pędy. W ten sposób uzyskaliśmy kilkanaście nowych sadzonek, które przeniosłam na nowe miejsce, w którym mogą się rozrastać. Część kłączy udało się zasuszyć i moga stanowić dodatek do kiszenia ogórków. Nowo posadzona miniaturka jabłoni, ma teraz odpowiednie warunki rozwojowe.

Po ponad miesiącu zmiennej górskiej pogody (upały - śnieg - ciepło - deszcze), klombik oczyszczony z korzeni chrzanu znowu się zazielenił (fotka majowa). Okazuje się, że chrzan samodzielnie się rozplenia, jak perz... oraz inne chwasty. W ciągu jednego roku można uzyskać większą ilość sadzonek tego pożytecznego warzywa. Ziemia na klombiku jest regularnie nawożona naturalnym krowim nawozem. W czerwcu posadzimy tam, jak zwykle, kabaczki oraz dynie.


Y O U  M I G H T  A L S O  L I K E :
liście chrzanu latem ubiegłego roku, wyglądały tak:


przepisy z użyciem chrzanu:
chrzanowe smaki, czyli chrzan tarty
gołąbki w liściach chrzanu
ryby pieczone w liściach chrzanu
ryby na grillu w liściach chrzanu

chleby na liściach chrzanu

dzieje klombiku, na którym posadziliśmy chrzan:

kalendarz ogrodniczy blogu mescargot.com
pierwsze wiosenne dni - marzec 2016
sałata mieszana oraz dynie sadzonki - czerwiec 2016
okrągły tunel foliowy - konstrukcja iglo oraz parasolowa

oraz przydatne porady ogrodnicze:
o zimowym przetrwaniu
nowy tunel foliowy, czyli folia na zimę

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018!

dynie sie psują! jak zużyć nadgniłe owoce...

zimowe krajobrazy