majowy atak zimy


Już w piątek miałam cynk, że będzie śnieg, ale trudno było uwierzyć, bo pogoda była tak ładna, jak późną wiosną. W nocy z soboty na niedzielę 13.05, śnieg zasypał cały ogród i ukwiecone drzewka owocowe oraz nowo opączkowane piwonie. Wszystkie drzewa i krzewy liściaste przygięły się, niemal do ziemi, pod ciężarem śniegu, którego napadało w ciągu weekendu, około 50 cm.


Chyba najbardziej ucierpiały nowe, delikatne pędy róż, które się poodłamywały. Spróbujemy część z nich zakorzenić, za pomocą specjalnego proszku, ukorzeniacza do roślin.


Nową jabłoń, papierówkę dwu-kolorową, ochroniliśmy parasolem, z którego niemal co godzinę trzeba było strząsać śnieg, podobnie jak z innych krzewów.


Temperatura jest teraz dodatnia (poniedziałek 14.05 - 4°C), ale śnieg nasypany w ponad 1-metrowe zaspy, nie od razu stopnieje. Trzeba dużo słoneczka, aby zamienić ten zimowy krajobraz we wiosenny. Weranda, jak zwykle pokryła sie śniegiem... co mobilizuje do utworzenia odpowieniego zadaszenia, które ochroni również krzaki róż.


Wiosenne wysiewy nasion do gruntu są poprzykrywane słomą, zaś te, które otrzymały szklarniową ochronę, pięknie się rozrastają. Są pośród nich rośliny jadalne, takie jak: buraki, sałaty, rzodkiewka, nowo powstające sadzonki pomidorów, koper, kapusta, brukselka, brokuły, groszek oraz przeróżne kwiaty, wymagające przedsiewek.


Inspekt ogrodniczy o wysokości około 20cm doskonale trzyma ciepło od ziemi, a na dodatek ogrzewa się izolacją śniegową. Przykrywa z pleksiformu, zamocowana bezpośrednio na zawiasach, jest wystarczająco trwała i pobiera energię słoneczną, która pobudza rośliny do wzrostu.


Nowo powstały kontrast śniegu i ulistnionych roślin jest zadziwiający. Część drzew w okolicy ma połamane konary, z powodu ciężaru śniegu na liściach.

Z kiści bzu, który dopiero co zakwitł powstały kompozycje zapachowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018!

dynie sie psują! jak zużyć nadgniłe owoce...

zimowe krajobrazy