butelki plastikowe w naszym ogrodnictwie


Gdy wykorzystałam wszystkie możliwe doniczki i skrzynki oraz wiaderka, zaczęłam kombinować, do czego wysadzić sadzonki dorastających roślin, które ze względu na pogodę wymagają hartowania i osłony foliowej na noc.Odsączanie wody jest bardzo ważne dla dorastających roślin. Denko butelki trudno podziurkować, więc można ściąć w połowie i włożyć odwrócone główkami butelki. Tę metodę można zastosować w przypadku butelek, które za bardzo się nie zwężają ku górze... wówczas rośliny mają wystarczająco dużo miejsca, jak w doniczkach.Ze względu na sporą ilość plastikowych butelek, które zużywamy, wpadłam na pomysł, aby zużywać je jako doniczki.Kminek wysiany w plastikowej szklarence, ładnie się rozrasta w naczyniu butelkowym.


Okazało się, że z butelek powstają różne typy doniczek:
- wysokie, ochraniające przerośnięte na oknie łodygi,
- zwykłe doniczki średniej wielkości z przykrywkami
- czworokątne doniczki z odpływem wody (z butelek po winie)Małe kiełki pomidorów polubiły cieplarniane warunki wewnątrz butelek. Przykrywki sa oczywiście zdejmowalne... :)Dodatkowo, z butelek rościętych przy sadzeniu, można utworzyć osłonki ochronne w glebie.Podczas wyjmowania, doniczkę z butelki rozcinamy wzdłuż i wyjmujemy nie uszkodzoną sadzonkę, którą wraz z torfem umieszczamy w ziemi. Gdy odetniemy denko, to z części dwóch butelek można zrobić osłonkę ziemną.Z szyjek butelek można też wykombinować system podlewania pomidorów w cieplarni foliowej.


Plamki na listkach pomidorów wymagają oprysków, ale to już inna sprawa :)


Gdy mamy przerośnięte kiełki, które w warunkach okiennych wydłużyły swoje łodyżki, poszukując naturalnego światła, można je wysadzić do wyższych butelek z odciętą szyjką.


Warto więc zbierać plastikowe butelki, i używać do różnych, nietypowych celów, według potrzeb chwili :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dygresja:
Wykorzystanie odpadów, typu butelki szklane oraz opony, jest świetnie zaprezentowane na tym filmiku o budowie domu ekologicznego na Nowej Zelandii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018!

dynie sie psują! jak zużyć nadgniłe owoce...

zimowe krajobrazy