tunel foliowy 3m2 z regulacją wysokości


Ten typ osłony warzyw powstał spontanicznie, gdy sadzonki ogórków podrosły pod okryciem z folii podziurkowanej, zamocowanej na niskich łukach z drutu... Z tego co było pod ręką, skleciłam osłonę roślin. Zakup mieści się w granicach 70zł. Kilkadziesiąt sadzonek ogórków kiszeniaków rośnie jak na drożdżach... Można też posadzić pomidory.Druciaki były mi potrzebne gdzie indziej, więc skorzystałam z tego co było, czyli:

- czterech giętch plastikowych pałąków pcv 2m, o średnicy 20mm (3,22zł//szt.)
- ośmiu rur pcv 60cm, o średnicy 32mm (2,23zł/szt.). 
Gdy tunel na ogórki będzie wymagał wiekszej wysokości, można zastosować rurki długości 1,16m-1,65, co z łukami pałąków daje sporą wysokość. Ogórki, oczywiście są podwieszane na sznurkach pionowych.
- linki o długości około 5m (można zastąpić zwykłym sznurkiem)
- 5-metrowego kawałka folii ogrodniczej cienkiej podziurkowanej (8,30zł/mb szerokość 6,5m)Jak zrobić taki tunel:

- rurki o średnicy 32mm, wysokości 45-60-1,65 cm wbijamy w ziemię wokół grządki
- umieszczamy w nich pałąki gięte o średnicy 20mm, długość 2m, odpowiednio wyginając w łuk
- łączymy górę pałąków linką lub sznurkiem

- nakładamy folię, najlepiej tę najtańszą, perforowaną, która umożliwia aerację i wymianę wilgoci
- można boki zabezpieczyć plastikowymi daszkami, ale niekoniecznie, wystarcza też tylko folia
Poprzedni, nieduży, aczkolwiek wysoki tunel foliowy wytracał ciepło na wysokość, dlatego w tym roku przenieśliśmy go w bardziej nasłonecznione miejsce... U ubiegłym roku wyzszy tunel przydał się do ogórków, ale folia wymagała aeracji, dlatego tym razem zastosowałam perforowaną.W czasie zimy większe tunele najlepiej składać, a te które trzymają ciepło przy ziemi mogą mieć wysokość do około 40-50cm. Pewnej zimy zastosowaliśmy pokrycie typu iglo, takie jak na zdjęciu powyżej, pod którym wyrosła spora ilość zimującej sałaty roszpunka. Te same pałąki są teraz użyte w tunelu do ogórków, który chciałam zaprezentować powyżej.


Tej wiosny przygotowaliśmy też inne rozwiązanie dla nowych wysiewów: inspekt ogrodniczy kryty, na podwyższeniu około 20cm, z przykryciem z poliwęglanu, który absorbuje energię słoneczną.Rośliny świetnie kiełkują w warunkach przyziemnych i przyrastają nawet pomimo warunków śniegowych. Gdy przekroczą wysokość inspektu, należy je wysadzać do donic lub skrzynek i hartować przed pikowaniem do gruntu. Zawiasy są przymocowane bezpośrednio ze skrzyni bez dna, wykonanej z drewna, do płyty z poliwęglanu (1m x 2m). Prosta, tania konstrukcja.W inspekcie przyziemnym zostały wysiane różnego rodzaju kwiaty, takie jak: godecja, astry, dalie, orliki, miechunka, goździki, floksy, dziewanna, porcelanka, kocanka, dzwonki oraz rośliny jadalne. Sałata dobrze zniosła wysadzenie do gruntu, w kupie, ale wymagała przystosowania przed rozsadami pojedynczemi w glebie. Część młodych liści sałaty można dodać do sałatek. Resztę wysadza się, aby urosły w większe główki. Ja szczypię zwykle po listki z każdej po trochu :)Nowy typ tunelu umożliwia rozwój roślin pnących się w górę, takich jak ogórki lub pomidory.Wysokość tunelu - 85cm (do około 2m)
- można regulować, w miarę wzrostu roślin za pomocą wysokości złączek (średnica 32mm, h: 60-165m) zamocowanych w ziemi, co współgra ze zmianą temperatury oraz wzrostem ogórków, podczepionych na sznurkach 
- zaletą tunelu zwiększającego wysokość jest korzystanie z ciepła ziemi i nie wytracanie osiągniętej temperatury
- gdy rośliny będą duże, letnia pogoda ogrzeje całą kubaturę tunelu


Inne rodzaje tunelu:
- na łukach z giętych drutów folia perforowana trzyma się bardzo dobrze, lecz wymaga ulepszenia na wysokość (takiego jak powyżej), gdy rośliny podrosną:Pod folią przyjmują się nowe sadzonki sałaty spod inspektu, które wymagają odrobiny warunków cieplarnianych:Część sadzonek dyni oraz kabaczków jest okryta folią, reszta ściółkowana korą drzew liściastych. Dzięki temu można będzie porównać, jakie warunki najbardziej sprzyjają wzrostowi roślin.

doświadczenia z tunelami:
typy tuneli na okrągłych klombach opisałam tutaj:
okrągły tunel foliowy

jak skutecznie wyhodować sałaty podczas zimy w górach:
- zimująca 
CHICORÉE SCAROLE


tunele przyziemne zimowe, ogrzewane śniegiem były skonstruowane z drutu oraz folii:
- majowe opady śniegu i odśnieżanie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dygresje - inspiracje:
Już miałam postawić ten mój tunelik, a tutaj podejrzałam jak Pani Kasia pokazuje... no prawie zupełnie taki sam typ konstrukcji tunelu na grządkach podwyższonych :) U mnie nie ma śrubek, a górny łącznik jest zrobiony z linki.

A ten wielki tunel za 800 zł, pokazany przez Pana Kamila jest zupełnie inny... Z dużymi pokryciami zimą jest trudniej, konstrukcje muszą być bardzo trwałe i opływowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018!

dynie sie psują! jak zużyć nadgniłe owoce...

zimowe krajobrazy